Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ochrona naszego oka przed szkodliwym promieniowaniem i komfort życia przy wysokim naświetleniu.
Wbrew ogólnemu przekonaniu, że okulary przeciwsłoneczne potrzebne są raczej latem, nasze oczy są bardziej narażone na promieniowanie w zimowe dni, kiedy to promienie słoneczne odbijają się od śniegu.
Porcja promieniowania UV może być wtedy 100 razy większa niż w słoneczne letnie dni.

Promieniowanie ultrafioletowe możemy podzielić ze względu na skutki działania na organizmy żywe, w zależności od długości fali na trzy rodzaje:

  • UVA to 315-380nm, stanowi ok. 97% promieni UV docierających do Ziemi, głębiej penetruje skórę niż UVB jest odpowiedzialne za opalanie i starzenie się skóry. Długoletnia ekspozycja UVA może powodować zaćmę czyli zmętnienie soczewki jak również zwyrodnienie siatkówki (zwyrodnienie plamki żółtej-AMD, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki obwodowej).
  • UVB to 280-315nm, stanowi ok. 3% promieni UV docierających do Ziemi, jest światłem o większej energii, powoduje wytwarzanie wit. D3 w skórze. W zbyt dużej dawce może powodować uszkodzenia tkanek (nowotwory złośliwe skóry w tym najbardziej agresywnego czerniaka).
  • UVC to 100-280nm, w całości absorbowane przez strefę ozonową, jest światłem tak wysokoenergetycznym że zabija bakterie (stosowane do sterylizacji,dezynfekcji). Podnosi ryzyko chorób nowotworowych.

Najczęstsze schorzenia wywołane nadmierną ekspozycją oka na UV to:

  • spojówka: skrzydlik i tłuszczyk
  • soczewka: zaćma
  • rogówka: posłoneczne zapalenie
  • siatkówka: zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki obwodowej
  • powieki i skóra wokół oczu: nowotwory skóry

Dlatego przy wyborze okularów przeciwsłonecznych powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością szkieł, wybierać modele dobrze dopasowane do twarzy, leżące jak najbliżej oka, jeśli to możliwe z bocznymi osłonkami aby jak najbardziej zredukować ilość promieniowania docierającego do oka.